Realizacja projektu EVS

 

1. Przygotowania wolontariusza do przyjazdu do Polski (wg harmonogramu projektu: Zamieszczenie na stronie GPCKiE artykułu napisanego przez wolontariusza o tym jak Fundacja Zamolxes przygotowuje go do wyjazdu oraz w jaki sposób on sam się do niego przygotowuje).
ARTYKUŁ WOLONTARIUSZA Marian-Ciprian Sârbea - wersja angielska
ARTYKUŁ WOLONTARIUSZA - wersja polska

Artykuł fundacji Zamolxes :  http://zamolxes.ro/programe/inca-un-tanar-campinean-pleaca-voluntar-in-europa.html/

2. Przylot wolontariusza Warszawa - Okęcie 03.03.2013r.

3. Dzień Kobiet w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie.
Wolontariusz EVS Marian Ciprian Sârbea wziął udział w gminnej uroczystości z okazji Dnia Kobiet, podczas której złożył wszystkim obecnym Paniom życzenia i rozdał przygotowane specjalnie na tą okazję kartki z życzeniami w językach polskim i rumuńskim.

4. Szkolenie dla wolontariuszy ON ARR Warszawa 18.03.2013 - 24.03.2013 organizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Program "Młodzież w działaniu". W szkoleniu wzięło udział 23 wolontariuszy którzy w 2013r. przyjechali do Polski w ramach Akcji 2. - Wolontariat Europejski" Programu "Młodzież w działaniu".
GALERIA

5. Warsztaty Wolontariusza EVS z zespołem FUEGO nt Dnia kobiet i Mężczyzn, Wiosny i Świąt Wielkanocnych w GPCKiE w Plichtowie 29.03.2013r.
GALERIA
Prezentacje:
- Tradycje wiosenne w Rumunii
- Wiosna w Polsce
- Wielkanoc w Rumunii
- Wielkanoc w Polsce

6. BLOG prowadzony przez wolontariusza  http://echoesofeurope.ucoz.com/

7. Wieczór Grecki

20 kwietnia 2013r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie odbył się „Wieczór Grecki”. Został on zorganizowany z inicjatywy młodzieży z zespołu taneczno – wokalnego FUEGO oraz instruktorów zespołu: Danuty i Panagiotisa Stogidis, przy wsparciu GPCKiE. Przygotowania do tego wydarzenia trwały wiele tygodni. Nasz wolontariusz – Marian Ciprian Sârbea – również wziął udział w „Wieczorze Greckim”. Wspólnie z młodzieżą przygotowywał dekoracje, scenariusz uroczystości, wystąpił w tańcu finałowym – który był ostatnim elementem sztuki pt. „Piękna Helena”, wziął udział w warsztatach greckich tańców, jak również zajął się dokumentacją fotograficzną tego wydarzenia.

Zachęcamy do przeczytania artykułu o „Wieczorze Greckim”: http://www.gpckie.pl/index.php/component/content/article/284-wieczor-grecki

Zachęcamy też do obejrzenia galerii zdjęć:  http://www.gpckie.pl/index.php/galeria/gallery/129-lcenter-gwieczor-greckilcenter-g#fwgallerytop

8. "Złote Gody" - gminna uroczystość z okazji 50-lecia związków małżeńskich.

Kolejnego dnia, bo 21 kwietnia 2013r. nasz wolontariusz wziął udział w Złotych Godach zorganizowanych również w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. Miał okazję zobaczyć 10 szczęśliwych par małżeńskich, które w tym roku obchodziły lub będą obchodzić 50 rocznicę ślubu. Małżonkowie otrzymali medale, pamiątkowe dyplomy oraz bukiet kwiatów. Później dziewczyny z zespołu FUEGO zaśpiewały kilka piosenek dla par. Wszyscy goście zaśpiewali dla par sto lat, a na stole pojawił się ogromny tort. Nasz wolontariusz - Marian Ciprian Sârbea złożył małżonkom serdeczne życzenia długich lat życia razem, wytrwałości i miłości – najpierw w języku rumuńskim, potem zostały one przetłumaczone na język polski.

9. Dzień Ziemi – Wizyta przedstawicieli Fundacji Zamolxes.
22 kwietnia 2013r. – a więc Dzień Ziemi upłynął w atmosferze międzynarodowej. Tego dnia Gminno Parkowe Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie gościło 4 – osobową delegację z Rumunii na czele z prezesem Fundacji Zamolxes – Florinem Cristianem Predescu (Fundacja Zamolxes jest organizacją wysyłającą wolontariusza w projekcie „Echa Europy”). Delegacja miała okazję skosztować przysmaków polskiej kuchni oraz spotkać się z Wójtem Gminy Nowosolna – Tomaszem Bystrońskim. Oprócz tego zostały omówione szczegóły projektu i możliwości dotyczące stworzenia kolejnych, podobnych przedsięwzięć. W związku z tym, że nasza instytucja związana jest z ekologią oraz w związku z Dniem Ziemi nasz wolontariusz kupił drzewo (jabłoń). Wszyscy uczestnicy tego międzynarodowego spotkania posadzili je wspólnie przed budynkiem. Wierzymy, że był to bardzo owocny dzień dla nas, ponieważ mogliśmy spotkać się z przedstawicielami Fundacji Zamolxes, jak i dla naszego wolontariusza, który spędził trochę czasu  z osobami, które zna i z którymi mógł porozmawiać w swoim ojczystym języku.

10. Warsztaty o wolontariacie – czyli „Wieczór Rumuński”


15 maja 2013r. zostały zorganizowane warsztaty dla wszystkich mieszkańców naszej gminny oraz dla osób uczęszczających na zajęcia do GPCKiE. W związku z tym nasz wolontariusz przygotował 3 prezentacje – pierwszą zawierającą podstawowe informacje o Rumunii,  drugą z podstawowymi informacjami o działalności Fundacji Zamolxes oraz trzecią prezentację z informacjami o sobie, swoich zainteresowaniach itd. Została również przygotowana prezentacja o programie „Młodzież w działaniu” – zasadach, celach, założeniach, o tym czym jest wolontariat. W tej prezentacji pojawiły się również wiadomości na temat Akcji 2 – Wolontariatu Europejskiego oraz na temat naszego projektu „Echa Europy”. Na drugą część „Wieczoru Rumuńskiego” nasz wolontariusz przygotował słodkości popularne w jego kraju: Bulgăraşi de cacao, Biscuiţi nasturi, Papanaşi, Tricolorul. W związku z tym to wydarzenie było nie tylko znakomitą okazją do pogłębienia wiedzy na temat Wolontariatu Europejskiego i innych zagadnień, ale było również możliwością poznania kuchni rumuńskiej. Po zakończeniu prezentacji   i skosztowaniu słodkości nadszedł czas na spotkanie z rumuńską kulturą. Nasz wolontariusz z Zespołem FUEGO – pod okiem instruktorów – przygotowali pokaz tradycyjnych tańców rumuńskich, po którym zaprosili wszystkich do wspólnej zabawy. Mam nadzieję, że organizacja tego wydarzenia pozwoliła lokalnej społeczności na poszerzenie wiedzy na temat działań, które prowadzimy w GPCKiE w ramach Wolontariatu Europejskiego i programu „Młodzież w działaniu”.

PREZENTACJE:
PREZENTACJA EVS - czyli wszystko o projekcie
PREZENTACJA O RUMUNII
PREZENTACJA O FUNDACJI ZAMOLXES
PREZENTACJA O WOLONTARIUSZU - kim jest nasz wolontariusz?

GALERIA ZDJĘĆ

11. Taneczny Piknik.
W dniach 18 – 19 maja w GPCKiE w Plichtowie został zorganizowany Taneczny Piknik, w którym wolontariusz Marian Ciprian Sârbea również wziął udział.  Pod okiem instruktorów, wraz z młodzieżą tańczył tańce greckie wyspiarskie, greckie kontynentalne, tańce izraelskie i inne tańce z różnych rejonów świata. Miał okazję również poznać kulturę i tradycje innych narodów. W sobotę wieczorem wraz z Zespołem FUEGO przygotował pokaz różnych tańców, m.in. rumuńskich, do którego uczestnicy warsztatów mogli się przyłączyć. Uczestnicy warsztatów byli bardzo zadowoleni, ponieważ sobotni wieczór był dla nich swoistą niespodzianką.

12. "Eko-Leśna Majówka Samorządowa 2013"

26 maja 2013r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie została zorganizowana Majówka Samorządowa. Jest to święto, w którym bierze udział cała społeczność lokalna i jest przygotowywane z uwagi na trzy okazje pozostając w bliskim sąsiedztwie względem siebie: Dzień Matki, Dzień Samorządowca i Dzień Dziecka. W związku z tym nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych uczestników . Oprócz programu ekologicznego programu na scenie i ekologicznych działań pozascenicznych,zabawy na zjeżdżalni, trampolinie i innych, dzieci chętnie ustawiały się w kolejce do malowania buziek. W tym roku młodzież biorąca udział w projekcie malowała buźki w ramach działań Wolontariatu Europejskiego. Oprócz tego zostało przygotowane stoisko promocyjno – informacyjne, na którym można było znaleźć ulotki promujące program „Młodzież w działaniu”, Wolontariat Europejski, projekt „Echa Europy”. Wszyscy zainteresowani mogli dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z dwóch plansz przygotowanych w ramach realizacji projektu oraz z roll-up. Na stole pojawiły się również rumuńskie słodkości: Bulgăraşi de cacao – wraz z przepisem w języku polskim i angielskim. Oprócz tego każdy zainteresowany mógł wziąć też ulotkę z podstawowymi zwrotami w języku rumuńskim. Stoiskiem opiekował się nasz wolontariusz wraz z mentorem i młodzieżą – wszyscy młodzi ludzie chętnie odpowiadali na zadawane im pytania. Nasz projekt oraz program „Młodzież w działaniu” były promowane nie tylko wśród społeczności lokalnej i na terenie naszej gminy, ale też wśród gości, którzy przyjechali do nas z Podlasia (zespołu „Cegiełki”) i Kaszub by swoim występem wokalnym uświetnić tegoroczną Majówkę.

13. Wizyta i warsztaty w Szkole Podstawowej w Starych Skoszewach.
7 czerwca nasz wolontariusz odwiedził Szkołę Podstawową im. Króla Władysława Jagiełły w Starych Skoszewach. Spotkał się tam z uczniami prezentując im podstawowe informacje o Rumunii – swojej ojczyźnie. Uczniowie chętnie zadawali pytania naszemu wolontariuszowi chcąc dowiedzieć się jak najwięcej o kraju, z którego pochodzi. Tłumaczeniem zajęła się p. Jadwiga Świątek, która na co dzień jest nauczycielem języka angielskiego w tej szkole. Spotkanie w szkole było świetną okazją na to, by rozpocząć promowanie idei wolontariatu wśród młodego pokolenia - młodych obywateli Polski i Europy.

14. Występ z zespołem FUEGO podczas Nocy Kupały w Krapkowicach.

21 czerwca 2013r. nasz wolontariusz – który aktualnie jest członkiem Zespołu taneczno – wokalnego FUEGO wziął udział w wyjeździe do Krapkowic koło Opola. Zespół otrzymał dużo, dużo wcześniej zaproszenie do udziału w wydarzeniu pod nazwą „Noc Kupały”, w związku z czym intensywnie przygotowywał się do występu. Marian-CiprianSârbea szybko i z dużym zaangażowaniem uczył się kroków. Zespół FUEGO zaprezentował 3 odsłony – każdorazowo pokaz połączony z warsztatami i nauką kroków – najpierw tańce greckie, potem bawarskie, a na końcu europejskie. Wyjazd ten był świetną okazją do promowania wolontariatu poza granicami naszej gminy i GPCKiE w Plichtowie.

15. Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne.

6 lipca 2013r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie odbyły się Międzynarodowe Warsztaty Folklorystyczne, w których udział wzięły 4 zespoły zagraniczne: z Gruzji, z Ukrainy, z Serbii i z Bułgarii oraz Zespól taneczno – wokalny FUEGO, który działa przy GPCKiE w Plichtowie. Zespoły zagraniczne prezentowały tradycyjne tańce oraz pieśni pochodzące z ich regionów, a zespół FUEGO przygotował pokaz tańców oraz warsztaty dla wszystkich zainteresowanych. Wspólnie z zespołem FUEGO tańczył również nasz wolontariusz. Dzięki niemu i naszym instruktorom – Danucie i Panagiotisowi Stogidis – nasz zespół ma charakter międzynarodowy.

Film z warsztatów folklorystycznych: http://www.youtube.com/watch?v=RdPWawENS30

 

16. Wypał ceramiki w ognisku, poszukiwania skarbów.

Co roku w trakcie wakacji na terenie Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie odbywa się ognisko – wypał ceramiki. To wydarzenie organizowane jest przede wszystkim dla dzieci, które przez cały rok biorą udział w zajęciach ceramiki artystycznej i przygotowują ozdoby, później te ozdoby wypalane są jedną z najstarszych i najbardziej prymitywnych metod wypału - w ognisku. W tym roku ognisko zaplanowane zostało na 18 lipca i wyglądało nieco inaczej. Młodzież, która bierze udział w projekcie Wolontariatu Europejskiego przygotowała specjalny program dla dzieci, w którym znalazło się m.in. poszukiwanie skarbów (obejmujące wiele zadań związanych z ekologią, wolontariatem i językiem angielskim), malowanie buziek farbami oraz projekcja bajek.

 

17. „Wizje na temat życia młodych ludzi w Polsce”

19 lipca młodzież działająca przy Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii  w Plichtowie przeprowadziła ankiety pt. „Wizje na temat życia młodych ludzi w Polsce”, na terenie Manufaktury, Placu Wolności i Parku Staromiejskiego. Respondenci chętnie wypełniali ankiety. Zadawali nam również pytania dotyczące Wolontariatu Europejskiego, możliwości jakie ze sobą niesie, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać wolontariuszem i wiele innych. Dzięki temu mnóstwo osób dowiedziało się o Wolontariacie Europejskim i Programie „Młodzież w działaniu”.

 

18.  II Wieczór Rumuński.

26 lipca został zorganizowany II Wieczór Rumuński. Tym razem w programie wieczoru znalazła się degustacja potraw przygotowanych przez naszego wolontariusza – zupy, sałatki i ciasta. Oczywiście nie było to spotkanie tylko i wyłącznie z tradycyjną rumuńską kuchnią, ale również z samą Rumunią. Dzięki projekcji filmów uczestnikom spotkania udało się dowiedzieć czegoś więcej na temat tańców, kultury oraz tradycji pochodzących nie tylko z regionu naszego wolontariusza.

 

19.  Zwiastun Wieczoru Rumuńskiego w Łódzkim Domu Kultury.

29 lipca 2013 roku w Łódzkim Domu Kultury odbył się zwiastun Wieczoru Rumuńskiego. Był on doskonałą promocją dla Wolontariatu Europejskiego oraz dla naszego projektu „Echa Europy”. Mamy nadzieję, że dzięki temu więcej osób dowiedziało się o możliwościach jakie daje Program „Młodzież w działaniu” i że udało nam się rozpowszechnić idee wolontariatu. Poza tym nasz wolontariusz opowiedział też wszystkim zgromadzonym o swoim kraju, przedstawił kilka rumuńskich zwyczajów i zapoznał z rumuńską kulturą.

FILM - Wolontariat Europejski - spotkanie w ŁDK 29.07.2013r. :
http://youtu.be/5FrAsZV5NgY

 

20. Wieczór Polski.

Kolejnym działaniem przeprowadzonym w ramach Wolontariatu Europejskiego był Wieczór Polski. Odbył się on 9 sierpnia 2013r.  w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. W programie Wieczoru Polskiego znalazło się między innymi: seminarium z prezentacją podsumowującą wyniki ankiet „Wizje na temat życia młodych ludzi w Polsce”, prezentacja dotycząc młodych ludzi w Polsce – przyczyny i skutki bezrobocia, działalność młodych ludzi w Europie, karaoke z polskimi piosenkami oraz tańce polskie i międzynarodowe. Mamy nadzieję, że to spotkanie przybliżyło jego uczestnikom, a przede wszystkim naszemu wolontariuszowi,warunki życia młodzieży w Polsce, ich plany i wizje patrzenia w przyszłość.

Prezentacje :
„Życie młodych ludzi w Polsce”
„Wizje życia młodych ludzi w Polsce” – ankiety 

21. DOŻYNKI - wywiad międzypokoleniowy.

13 sierpnia 2013r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie młodzież przeprowadziła wywiad na temat tradycji dożynkowych ze starszym pokoleniem, a wszystko w ramach działań prowadzonych w związku z Wolontariatem Europejskim. Wywiad obejmował różnego rodzaju pytania –zaczynając od tego skąd wzięła się nazwa „Dożynki”, w jakim terminie się one odbywały, jakie tradycje są z nimi związane, a kończąc na pytaniach o dzisiejsze czasy np. jak zmienił się model rodziny. Wywiad trwał około 2 godzin, a panie, które brały w nim udział, chętnie odpowiadały na pytania. Spotkanie uważamy za niezwykle udane, ponieważ młodzież zdobyła cenną wiedzę na temat Dożynek – tego jak wyglądają dzisiaj i jak wyglądały kiedyś.

Zobacz wywiad: http://www.youtube.com/watch?v=BlYKgm7M4UA&feature=youtu.be


 

Normal 0 21 false false false PL X-NONE X-NONE

22.  ON AIR - audycja radiowa nt Wolontariatu Europejskiego i działalności GPCKiE.

22 sierpnia 2013r. był ważnym dla nas wszystkim dniem. Młodzież biorąca udział w projekcie po raz pierwszy zobaczyła jak wygląda praca w radiu. Wszyscy byli bardzo podekscytowani, ale też trochę zestresowani faktem, że za kilka chwil będą mieli powiedzieć coś na żywo.  Wszystko to za sprawą naszej koleżanki Wioli Wodzyńskiej, która od dłuższego czasu działa aktywnie w Akademickim Radiu UL i która zaprosiła nas w roli gości w ramach audycji „Żądełko”. Rozmawialiśmy nie tylko o codziennej działalności Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie czy działającym tam zespole FUEGO, ale głównie o tym, czym tak naprawdę jest Wolontariat Europejski, jakie są jego założenia i główne cele. Spotkanie w radiu było dla nas ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu każdy z nas na własnej skórze przekonał się jak trudno przygotować naprawdę dobrą audycję radiową.

Posłuchaj audycji o Wolontariacie Europejskim i GPCKiE w Plichtowie

Zachęcamy do odwiedzania strony: http://radioul.uni.lodz.pl/


 

23.  Dożynki Gminne 2013.

25 sierpnia 2013r. odbyły się Dożynki Gminne. W tym roku po raz kolejny na terenie Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie. W czasie tej uroczystości nasz wolontariusz miał okazję zobaczyć jak wyglądają tradycje dożynkowe i wszystkie zwyczaje z nimi związane. Zobaczył jak wielkie znaczenie dla ludzi ma chleb, jaka jest jego symbolika, czym jest wieniec dożynkowy, w jaki sposób się go wykonuje itd. W ramach działań związanych z Wolontariatem Europejskim zostało przygotowane stoisko promocyjne z ulotkami, tablica z podstawowymi informacjami o projekcie, plansza ze zdjęciami i z opisami dotychczasowych działań prowadzonych w ramach WE. Oprócz tego dziewczyny zaangażowane w projekt z przyjemnością malowały buźki wszystkim chętnym dzieciom. Nasz wolontariusz odpowiednio przygotował się do Dożynek. Specjalnie na tą okazję upiekł chleb – galicyjski, grecki z oliwkami oraz portugalski chleb kukurydziany. Wszystkie te chleby było dostępne na stoisku promocyjnym, więc ludzi mogli ich skosztować. Nasz wolontariusz wziął udział również w konkursie na najlepszy tradycyjny chleb. Za przygotowanie chleba galicyjskiego nasz wolontariusz otrzymał obraz, którego autorką jest malarka mieszkająca na terenie naszej gminy i prowadząca zajęcia w ramach działalności koła plastycznego w GPCKiE w Plichtowie – p. Teresa Gutowska.

24. III Wieczór Rumuński.

W piątek 30 sierpnia 2013r. odbył się III Wieczór Rumuński, podczas którego poruszone zostały kwestie związane z zasadami Unii Europejskiej, życiem młodych ludzi w Rumunii oraz problemami społecznymi - rasizm, ksenofobia. Wszystkie prezentacje znajdują się poniżej, zachęcamy do przeglądania.

Życie młodych ludzi w Rumunii

Zasady leżące u podstaw Unii Europejskiej

Zagadnienia będące przedmiotem wspólnego zainteresowania społeczeństwa europejskiego

25. Wakacje z Wolontariatem Europejskim.

W okresie wakacyjnym w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie dzięki realizacji projektu "Echa Europy" - Wolontariat Europejski - prowadzone były zajęcia dla dzieci i młodzieży doskonalące głównie ich umiejętności językowe. Obywały się zajęcia z języka rumuńskiego (ojczystego języka naszego wolontariusza), hiszpańskiego i angielskiego, a ponad to: gry i zabawy ruchowe dla dzieci, karaoke dla dzieci i młodzieży, zajęcia plastyczne, zajęcia taneczne oraz projekcja bajek ekologicznych.

 

26. Warsztaty w Szkole Podstawowej w Lipinach.

5 września Marian Ciprian Sarbea wraz z młodymi ludźmi biorącymi udział w projekcie odwiedził dzieci ze Szkoły Podstawowej w Lipinach. Dzieci wzięły udział w warsztatach o wolontariacie, w czasie których pracowały nad przygotowaniem plakatów, poznały też historię i kulturę Rumunii.

 

27. Warsztaty w Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym.

18 października zorganizowane zostały warsztaty dla młodzieży z Gimnazjum w Wiączyniu Dolnym, w czasie których młodzież dowiedziała się o możliwościach jakie niesie ze sobą Wolontariat Europejski i Program "Młodzież w działaniu".

28. Szkolenie MID-TERM.

W dniach 4-9 listopada 2013r. w Toruniu zostało zorganizowane szkolenie dla wolontariuszy.

 

29. Warsztaty Andrzejkowe w GPCKiE w Plichtowie.

30 listopada 2013r. w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie zorganizowane zostały Warsztaty Andrzejkowe. Nasz wolontariusz przedstawił tradycje związane z obchodzeniem tego święta w Rumunii oraz dowiedział się w jaki sposób Andrzejki są świętowane w Polsce. Warsztaty połączone były z prezentacjami i z wróżbami, które są popularne w Polsce. Ponieważ dzień później (1 grudnia) w Rumunii obchodzony jest Narodowy Dzień uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się również wielu ciekawych rzeczy na temat Rumunii.

Zobacz prezentacje:

Andrzejki w Polsce

Andrzejki w Rumunii

Narodowy Dzień w Rumunii

 

30. Wywiad międzypokoleniowy na temat tradycji Bożego Narodzenia.

18 grudnia 2013r. nasz wolontariusz wraz z pomocą młodzieży przeprowadził wywiad dotyczący tradycji związanych z Bożym Narodzeniem. Padły pytania na temat polskich zwyczajów takich jak łamanie się opłatkiem, zostawianie wolnego miejsca przy stole wigilijnym, rozpoczynanie kolacji po pojawieniu się pierwszej gwiazdki. Nie obyło się również bez opowieści o tradycyjnych polskich potrawach przygotowywanych na wigilię. Cały wywiad opierał się na porównywaniu sposobu obchodzenia świąt w dzisiejszych czasach i na tym, jak święta obchodzone były wiele lat temu.

Wywiad międzypokoleniowy o Bożym Narodzeniu - część 1

Wywiad międzypokoleniowy o Bożym Narodzeniu - część 2

film wkrótce

 

31. Wywiad dotyczący Świąt Bożego Narodzenia przeprowadzony z dziećmi i młodzieżą.

W okresie 16-21 grudnia 2013r. dzieci i młodzi ludzie, którzy odwiedzają GPCKiE wzięli udział w wywiadzie związanym z Bożym Narodzeniem. Wszyscy odpowiadali na 7 pytań, które były jednakowe dla każdej z grup wiekowych. Pojawiły się następujące pytania: Co to jest "Boże Narodzenie"?, Jakie potrawy powinny znaleźć się w Wigilię na świątecznym stole?, Jaka jest twoja ulubiona potrawa wigilijna? Skąd pochodzi św. Mikołaj? Jak wygląda św. Mikołaj? Co chciałbyś dostać od św. Mikołaja? Co jest najważniejsze w Święta Bożego Narodzenia?. Wywiad w świetny sposób pokazuje jak zmienia się spojrzenie na świat wraz z upływem lat.

Filmy - kliknij na nazwę i obejrzyj:

1. Co to jest Boże Narodzenie?

2. Jakie potrawy powinny znaleźć się w Wigilię na świątecznym stole?

3. Jaka jest twoja ulubiona potrawa wigilijna?

4. Skąd pochodzi św. Mikołaj?

5. Jak wygląda św. Mikołaj?

6. Co chciałbyś dostać od św. Mikołaja?

7. Co jest najważniejsze w Święta Bożego Narodzenia?

pozostałe części wkrótce


32. Warsztaty dotyczące Świąt Bożego Narodzenia.

Tuż przed końcem roku - 21 grudnia 2013r. obyły się warsztaty związane z Bożym Narodzeniem. Marian Ciprian Sarbea poznał polskie tradycje związane z obchodzeniem Świąt Bożego Narodzenia oraz zaprezentował wszystkim zgromadzonym skąd pochodzą zwyczaje świąteczne uznawane w wielu krajach świata oraz jak wygląda Boże Narodzenie w Rumunii. Spotkanie połączone było z degustacją tradycyjnych polskich potraw wigilijnych takich jak: kapusta z grochem, kapusta z grzybami, pierogi z kapustą i grzybami, sernik, piernik.

Zobacz prezentacje:

Boże Narodzenie w Polsce

Boże Narodzenie w Rumunii

Tradycje zimowe w Rumunii

33. Spotkanie podsumowujące projekt "Echa Europy" - 27.02.2014r.

W Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie Marian Ciprian Sârbea prowadził  działania w ramach projektu „Echa Europy” w terminie od 3 marca 2013r. do 2 marca 2014r. Projekt zakończył się spotkaniem podsumowującym w czwartek 27 lutego 2014r. W związku z tym szczególnym dniem można było wysłuchać prezentacji na temat tradycji i zwyczajów związanych z tłustym czwartkiem w Polsce. Przedstawiona została również prezentacja wraz z fotorelacją z działań przeprowadzonych w ramach projektu. W imieniu Wójta Gminy Nowosolna podziękowania za udział w projekcie wolontariuszowi – Marianowi Ciprianowi Sârbea – złożył Sekretarz Gminy Nowosolna Sławomir Jasiński wraz z Dyrektor Gminno Parkowego Centrum Kultury i Ekologii w Plichtowie Renatą Niedzielską. Każdy z uczestników spotkania otrzymał książkę w 3 językach (w j. rumuńskim, angielskim, polskim), która jest głównym produktem projektu. Po rozdaniu książek Marian Ciprian Sârbea podpisywał książki, dużą popularnością cieszyły się dedykacje w języku rumuńskim. Następnie Zespół FUEGO zaprezentował pokaz tańców rumuńskich, których uczył się w ramach działań związanych z projektem „Echa Europy” i tzw. „Wieczorów Rumuńskich”. Tańce zachęciły uczestników spotkania do wzięcia udziału w części warsztatowej i do wspólnej nauki tańców rumuńskich. Spotkanie zakończyło się degustacją polskich słodkości popularnych w tłusty czwartek – pączków, faworków.

książka do pobrania - w 3 językach (j.polski, angielski, rumuński) - główny produkt projektu

fotorelacja ze spotkania podsumowującego projekt

prezentacja o tłustym czwartku

prezentacja podsumowująca projekt


34. Spotkanie ewaluacyjne - 12 maja 2014r.

12 maja 2014 roku w Gminno Parkowym Centrum Kultury i Ekologii odbyło się spotkanie ewaluacyjne. Było to spotkanie zorganizowane dla wszystkich zainteresowanych, ale przede wszystkim dla docelowej grupy projektu - młodzieży. Jego celem było podsumowanie projektu "Echa Europy" oraz omówienie realizowanych działań. Na spotkaniu przedstawione zostały wyniki ankiety ewaluacyjnej przeprowadzonej wśród uczestników po zakończeniu działań projektowych. Spotkanie połączone było z warsztatami dla młodzieży, w czasie których młode osoby mogły popracować w dwóch zespołach. Dzięki spotkaniu młodzież dowiedziała się na czym polega proces ewaluacji i jakie działania uwzględnia. Wspólnie z młodymi ludźmi udało nam się również przedyskutować przebieg całego projektu, prześledziliśmy mocne i słabsze strony projektu, co pozwoliło nam na wyciągnięcie wniosków na przyszłość.

Prezentacja z wynikami ankiety ewaluacyjnej

 

 

 

 

 

 


Archiwum aktualności

INFORMACJE O ODWOŁANYCH ZAJĘCIACH:


PLICHTÓW PRESS: CZASOPISMO MŁODYCH PASJONATÓW - NR 1


HARMONOGRAM ZAJĘĆGODZINY OTWARCIA ŚWIETLIC


Informacja o "cookies" Ważne: Ta witryna wykorzystuje pliki cookies. Użytkowanie witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.

RODO w GPCKiE w Plichtowie
__________________________
Godziny otwarcia
GPCKiE w Plichtowie
:

Biuro czynne:
poniedziałek - piątek
godz.8:00-16:00

________________________

KONTAKT
informacje kontaktowe, teleadresowe
_____________________________

GODZINY OTWARCIA ŚWIETLIC

Regulamin uiszczania opłat za zajęcia
Załącznik nr 1 do Regulaminu - CENNIK: Odpłatność za uczestnictwo w zajęciach

REGULAMIN WYNAJMU SAL W GMINNO PARKOWYM CENTRUM KULTURY I EKOLOGII W PLICHTOWIE
ZAŁĄCZNIK NR 1 DO REGULAMINU WYNAJMU SAL W GPCKiE W PLICHTOWIE

Projekty Międzynarodowe

Ekologia, Klub Przyjaciół Ziemi, Turystyka kulturowa

Nasi goście

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 
Website Security Test